Månadsauktion 23:e oktober
Utlämningsdagar: Fredag 24/10 kl 11-16, lördag 25/10 kl 11-16, måndag 27/10 kl 11-17, tisdag 28/10 kl 11-17 samt onsdag 29/10 kl 11-17.
Auktionens första objekt börjar på torsdag den 23:e oktober kl 18 och objekten kommer sedan auktioneras med fasta tider, med 2 utrop i minuten.
Visning har vi på onsdag den 22:a oktober kl 15-19 samt auktionsdagen mellan kl 11-17.
- Möbler & speglarRensa filter

8821
Tamburmajor, 2000-tal
Slutpris200 SEK

9144
Not-/tidningshylla, tillskriven Josef Frank, 1900-tal
Slutpris900 SEK

9143
Dockskåp, 1900-tal
Slutpris500 SEK

9132
Fack-arkiv för översyn-och servicekort, 1900-tal
Slutpris250 SEK

9130
Mindre soffbord, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK

9126
Trädgårdssoffa, 1900-tal
Slutpris1 800 SEK

9123
Äldre hyvelbänk, 1900-tal
Slutpris300 SEK

9258
Byrå, 1900-talets andra hälft
SlutprisInga bud

9255
Trappstol, 1900-tal
Slutpris950 SEK

9254
Slagbord, 1800-tal
Slutpris1 200 SEK

9202
Damskrivbord, Engelsk stil, 19/2000-tal
Slutpris1 300 SEK

9142
Damskrivbord, 1900-tal
Slutpris500 SEK

9128
Pall, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK

9105
Sadelstol, Salli "MultiAdjuster" Finland
Slutpris600 SEK

8817
Skåp med lådor, IKEA "Edland"
SlutprisInga bud

8930
Hatthylla, 1970/80-tal
SlutprisInga bud

8923
Trappall "Bruka" Bruka design, Sverige, 19/2000-tal
Slutpris500 SEK

8955
Bordsspegel, gjutjärn, 18/1900-tal
Slutpris300 SEK

9124
Byrå, 1800-tal
Slutpris300 SEK

9125
Karmstol "dantestol" 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK

9127
Fåtölj/karmstol, 1900-talets senare del
Slutpris650 SEK

9129
Karmstol "Triva" Bengt Ruda för Nordiska Kompaniet, 1900-talets mitt
Slutpris700 SEK

9140
Soffbord, 1900-talets senare del
Slutpris400 SEK

9141
Köksbänk, 19/2000-tal
Slutpris250 SEK

9204
Skänk, Art Deco, 1900-talets första hälft
Slutpris550 SEK

9213
Soffbord, rotting, med glasskiva, 1900-tal
SlutprisInga bud

9203
Serveringsvagn "Butlers Tray"
Slutpris600 SEK

9227
Papperskorg, 1900-talets andra hälft
Slutpris750 SEK

9316
1 par stolar, antika, omkring sekelskiftet 18/19
SlutprisInga bud

9317
Stämpelur, Arvid Ingström, Stockholm, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK

8968
1 par stolar, Göteborgsstolen
Slutpris200 SEK

8969
6 st stolar, Thonetstil, 1900-tal, säljes som renoveringsobjekt
Slutpris350 SEK

8970
Däcksstol, rotting, 1900-tal
Slutpris250 SEK

8819
Stol, MIO "Iris" 2000-tal
SlutprisInga bud

9347
3 st. stolar, Rosengrens, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK

9349
Sideboard tvådelat med skjutdörrar, 1950/60-tal
Slutpris600 SEK

9348
2 st. sittpuffar samt kamelsadel
Slutpris200 SEK

9346
1 par stolar Bauhausmodell, 1900-tal
Slutpris200 SEK

9256
3 st. stolar "Öglan" IKEA, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK

9217
Soffbord, fyrkantigt, 1900-tal
SlutprisInga bud

8836
Väggspegel, ram i metall, 1900-tal
Slutpris200 SEK

8851
Byrå, 6 lådor
Slutpris700 SEK

8911
Väggspegel, med belysning
SlutprisInga bud

9205
Runt bord, Gustaviansk stil
Slutpris250 SEK

9206
Hallmöbel, senare ommålad 1900-tal
Slutpris200 SEK

9207
Sidobord, med hjul, 1900-tal
Slutpris300 SEK

9208
Pall med handtag
Slutpris200 SEK

9212
Barstol, 19/2000-tal
SlutprisInga bud