Månadsauktion 18:e september

Utlämningsdagar: Fredag 19/9 kl 11-16, lördag 20/9 kl 11-16, måndag 22/9 kl 11-17, tisdag 23/9 kl 11-17 samt onsdag 24/9 kl 11-17.

Auktionens första objekt börjar på torsdag den 18:e september kl 18 och objekten kommer sedan auktioneras med fasta tider, med 2 utrop i minuten.

Visning har vi på onsdag den 17:e september kl 15-19 samt auktionsdagen mellan kl 11-17.

Månadsauktion 18:e september
Avslutad
1 par kandelabrar, Firma Svenskt Tenn, 1925
8618
Slutpris1 200 SEK
Avslutad
1 par ljusstakar, Skultuna No. 73, Gustaviansk stil, 1900-tal
8630
Slutpris1 400 SEK
Avslutad
Fiskfat Olof Ahlberg, Schreuder & Olsson, Jugendstil
8348
Slutpris300 SEK
Avslutad
Bordsur, Scholer, 1900-tal
8207
Bordsur, Scholer, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Avslutad
1 par vägglampetter, Pierre Forsssell, Skultuna
8263
Slutpris800 SEK
Avslutad
Antik våg, möjligen fiskevåg
8591
Antik våg, möjligen fiskevåg
SlutprisInga bud
Avslutad
Skål samt bricka, 1930-tal
8334
Skål samt bricka, 1930-tal
SlutprisInga bud
Avslutad
Vaser samt lockskål, Ystad Brons, Skultuna m. fl.
8340
Slutpris200 SEK
Avslutad
2 st. bordslampor, vägglampa samt ljusplåt
8344
SlutprisInga bud
Avslutad
Parti metallföremål, 7 delar, 1900-tal
8394
Slutpris400 SEK
Avslutad
Oljelampor samt ljuslykta, 4 delar, bl. a. GV Harnisch eftrt. Köpenhamn, 1900-tal
8395
SlutprisInga bud
Avslutad
Vattenkanna, E.S. Sørensen, mässing
8171
Slutpris350 SEK
Avslutad
Pennburk, mässing, Birger Haglund
8176
Slutpris250 SEK
Avslutad
2 st. bordslampor, elektrifierad samt fotogen, 1900-talets första hälft
8442
Slutpris200 SEK
Avslutad
4 st. karaffer samt kanna, 1900-tal
8404
Slutpris300 SEK
Avslutad
Parti ljusstakar samt skål, 1900-tal, 10 delar
8409
Slutpris250 SEK
Avslutad
1 par ljusstakar, empire stil, 1900-tal
8418
SlutprisInga bud
Avslutad
Ljusstake, Rolf Swedberg, med skada
8162
Slutpris200 SEK
Avslutad
1 par ljusplåtar, 1900-tal
8254
1 par ljusplåtar, 1900-tal
Slutpris350 SEK
Avslutad
Bordslampa, Empire stil, 1900-tal
8268
Slutpris250 SEK
Avslutad
1 par bordslampor, G & C, typ CD 2349
8269
SlutprisInga bud
Avslutad
Askkopp "Sardinburk" WMF, 1900-talets andra hälft
8542
Slutpris200 SEK
Avslutad
Te-/kaffeservis, mellanöstern, 1900-tal, 9 delar
8623
Slutpris200 SEK
Avslutad
Ljusplåt, A. Eriksson, Svaberg
8673
Slutpris200 SEK
Avslutad
Parti ljusstakar, 12 st
8674
Parti ljusstakar, 12 st
Slutpris350 SEK